30th Lip
Coaching grupowy

Coaching – co to jest?

Definicji coachingu jest w internecie tak dużo, że nie ma potrzeby abym tworzyła nową. Co to jest coaching? Odpowiem Ci jak ja to czuję. Współpracując z przedsiębiorcami nad ich strategiami rozwoju, zadawałam wiele pytań, często niewygodnych. Spotykałam się czasem na wywiad, który był później doskonałym źródłem do stworzenia tekstów na stronę www lub do dalszych działań w social media. Pytania otwarte powodowały, że przedsiębiorca zaczynał mówić nie tylko o biznesie w kontekście firmy ale również o swoich pasjach, marzeniach, niezrealizowanych oczekiwaniach. Zaczęłam mieć wrażenie, że czasami nie chodzi o strategię tylko o wsparcie, rozmowę czy wysłuchanie w milczeniu.

Impuls do działania

Współpracując z fantastyczną businesswoman, rozmawiając o planach rozwoju jej firmy zrozumiałam, że nie rozmawia ze mną o firmie tylko o tym, że brakuje jej miłości, partnera, akceptacji i czasu. Nie wiedziałam co w tej sytuacji zrobić, nie doradzam w kwestiach uczuciowych, miałyśmy szukać nowych źródeł klientów, nowych strumieni przychodów… Myślałam nad tym jakiś czas, a potem… Olśniło mnie. Coaching. To jest odpowiedź na problemy moich klientów. Sami doskonale znają swoje cele, czasem potrzebują po prostu wszystko poukładać, a następnie doprowadzić do końca.

Lekcja z uważności i słuchania

Akademia Coachingu była dla mnie najważniejszą w życiu odrobioną lekcją z uważności i słuchania. Jako Coach wspieram moich klientów w osiąganiu ich celów. Nie jestem wróżką, współpraca ze mną nie załatwi zrobienia przez Ciebie treningu czy wyznaczenia celów dla Twojego zespołu. Na pewno jednak, pomogę Ci odnaleźć wewnętrzną motywację do zaczynania i kończenia rzeczy.

Odcinanie od mapy

Ucząc się jak być dobrym coachem, musiałam zapomnieć o wielu rzeczach, które miałam w swojej głowie jako definiujące proces coachingowy. Najtrudniej było mi nauczyć się tak zwanego „odcinania od mapy”. Pracując jako doradca i jako trener od lat, na myśl przychodziły mi setki porad dla moich klientów. To jest właśnie najbardziej magiczna kwestia coachingu, za który tak bardzo cenię tę formę pracy.

Nie ważne co myśli Coach, ważne jaki cel ma klient.

Jeśli teraz ktoś mówi, „nie wiem co dalej, zrób mi strategię”, to zadaje pytanie: „słyszałeś kiedyś o procesie coachingowym?”.